fbpx

Porsche Muzeum ve Stuttgartu


Jedna z věcí, co o mě málokdo ví, je to, že jsem nějakou dobu bydlel bydlel nedaleko Stuttgartu. Díky tomu jsem měl možnost potkávat nečekaně často zamaskované prototypy a občas zavítat do starých muzeí Porsche nebo Mercedes-Benz. Záměrně píšu starých, protože obě muzea byla tehdy relativně malá a v areálu továrny. Až v roce 2006 v případě Mercedesu, a 2008 v případě Porsche, došlo k otevření pořádných velkých muzeí v samostatných a v obou případech architektonicky úchvatných budovách. Z nostalgie  jsem se do nich před pár lety samozřejmě vydal, jenže ten den bylo pondělí – a to je v obou muzeích zavřeno. Takže na nápravu došlo až letos.

Stuttgart je průměrně hezké město s dost roztahaným centrem. Po jeho obvodu jsou menší či větší kopce, rozhodně to není placka jako Mnichov, spíš mi připomíná trochu větší Brno. Továrna Porsche zabírá slušně velkou část městské části (kdysi samostatného města) Zuffenhausen v severní části Stuttgartu. Tato poloha znamená výbornou dostupnost. Dokonce tak výbornou, že mezi Prahou a budovou Porsche Muzea jsou jen dvě odbočky – zcela vážně! :) Ta první je sjezd z dálnice A6 na A81 u Heilbronnu a ta druhá je sjezd z A81 na B10 u Stuttgartu – a ta vede až k budově. I díky tomu se sem dá dojet z Prahy realisticky a v klidu za 4-5 hodin. Jen pozor na radary v ulicích Stuttgartu (naše antiradary na ně nefungují!).

Umělecké dílo před muzeem

Umění před muzeem

Zaparkovat se dá přímo v budově v podzemním parkovišti a překvapivě to bylo zadarmo. Vstupné do muzea je 8€ a otevřeno je od pondělí do neděle mezi 9 a 18 h. Kromě muzea je zde luxusní restaurace, obchod s doplňky i možnost svézt se v podstatě čímkoliv (ale láce to není).

Porsche Muzeum Stuttgart (1)

Hlavní expozice je celá v jednom prostoru, takže je to tu kompaktnější než u předchozích muzeí, ale přesto je tu k vidění přes 80 aut. Samozřejmostí jsou historické kousky, legendární závodní speciály, ale i všechno z nedávné historie, včetně 918 Spyderu nebo Carrery GT. Opět nemá cenu to tu rozepisovat, raději koukněte na fotky. Naproti přes ulici je pak samozřejmě velký showroom, který, pokud taky neholdujete historii tolik jako já, si užijete možná ještě víc, než samotné muzeum.

Pokud se už chystáte na výlet, od 27. dubna do 16. října 2016 tu bude ještě speciální výstava s názvem „The Transaxle era“ – tedy o období, kdy se motory dávaly dopředu a bude hlavně o modelech 924, 944, 968 a 928. Každopádně Zuffenhausen rozhodně stojí za návštěvu!

Update 1.8. – Nově začalo muzeum spolupracovat i s Mercedes-Benz Muzeem, takže při zakoupení vstupenky do jednoho muzea máte slevu 25 % na vstupenku i druhého. Více info zde.

Porsche Muzeum Stuttgart (35)

 


Michal je původní zakladatel Revheada a tak se stará i o chod webu. Živí ho marketing, ale životní láskou jsou pořád auta. Nemá rád regulace a o to víc v silniční dopravě. Protože je konzerva, tak rád řadí manuálem a preferuje atmosféry s šesti válci a pohonem vzadu - proto jsou jeho srdcovkou starší BMW a Porsche.